Etiket arşivi: basketbol çemberi

Basketbol Çemberi

Kod Basketbol Çemberi Açıklama
BC – 201 Basketbol Çemberi Sabit Model 1.Kalite
BC – 202 Basketbol Çemberi Esnek Süspansiyonlu Model
BC – 203 Basketbol Çemberi Esnek Süspansiyonlu Maç Tipi
BC – 204 Basketbol Çemberi Profesyonel 3 Yönde Esneyebilir 180°
BC – 205 Basketbol Çemberi Basketbol Filesi- Standart
BC – 206 Basketbol Çemberi Basketbol Filesi – Püsküllü

BASKETBOL POTASI

Basketbol bir çoğumuzun bildiği üzere 5’er kişilik iki takım arasında ve el ile oynanan bir spordur. Bu spor 1981 çıkış yılından itibaren çok sevilen bir oyun halini almıştır. Çıkış tarihinden bu yana basketbolda eksiklikler fark edilmiş ve yeni kurallar getirilerek bu oyun oluşturulmuştur. Çok yakın tarihlerde dahi kurallar arasında bir takım değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Örneğin ; basket potası , başta çok kısa olduğundan dolayı , bir eksiklik azletmiştir.
Sonuç olarak günümüzde ki basketbol potası 3.05 metre ye ulaşmıştır. Yine basketbol zemini resmi müsabakalarda tahta parkelerle kaplanıp diktörtgen bir alan içerisinde oynanmaktadır. Bu diktörtgen zemin , resmi müsabakalarda dahi , kesin bir uzunluk bildirmemekle beraber , en ideal dikdörtgen boyu 28 metre X 15 metre olarak belirlenmiştir.
Oyun sayı sistemi 1 , 2 ve 3 ‘lük atışlar olarak değişmektedir. Bu atışlar , yapılan atışın basketbol potası ile olan uzaklığa göre belirlenmektedir. 75-78 cm çevresi bulunan basketbol topu çember içerisinden geçtiği andan itibaren sayı olarak değerlendirilmektedir. Günümüz de bu oyun üzerine dünya çapında müsabakalar düzenlenmektedir. 1 baş hakem ve 2 yardımcı hakemin yönettiği bu oyunda bir çok kural mevcuttur. Bu oyun James Naismith tarafından üretilmiştir. Oyunun üretildiği tarihlerde , Fransa’da beğenilmemesine rağmen çok kısa bir süre içerisinde Amerika kıtasında bir tutku halini aldı.

BASKETBOL POTASI

Basketbol , çocukların bedensel gelişimine katkı sağlayan bir oyundur. Bu oyun genel olarak , tahta ve diktörtgen bir zemin üzerinde oynanmaktadır. Yalnız müsaait bir alana sahip olanlar , evlerinde de bir basket potası satın alarak çocuklarının basketbol oynamalarını sağlayabilirler. Bu oyunun bir çok tarihi süreci içerisinde bir çok değişikliğe uğramıştır. Örneğin ; günümüz de 3.05 metre uzunluğu olan basketbol potası bu oyunun çıktığı tarihlerde daha kısa ve herkesin boyunun yetişeceği bir biçimdeydi.
Zamanla dünya çapında sevilen ve sıkça oynanan bir oyun olmsıyla birlikte oyun içerisinde değiştirilmesi gereken bir çok durum tespit edildi. Son olarak basketbol günümüzde ki halini aldı. Eğer siz de çocuğunuzun basketbol aracılığı ile bedensel gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız ve yeterli bir alana sahipseniz , basketbol potası satışı yapan bir çok yer bulunmaktadır. Çok uygun fiyatlar dahilinde bu potalardan çocuğunuzun boyuna en uygun olanı seçip bu katkıyı sunabilirsiniz. Resmi müsabakalarda basketbol 3 hakem tarafından yönetilse de başlangıç aşamasında , çocuğunuzun oyunu öğrenmesi için hakeme ihtiyaç yoktur. Halk arasında basketbol boy uzatan bir oyun olarak bilinmektedir.
Boyun uzunluğu %70 civarında ırsi olsa da yapılan araştırmalarca gerçekten de basketbolun boy uzunluğuna beslenme ile birlikte %30 civarında katkı sağladığı ispatlanmıştır. Yine basketbol dünya çapında her yaştan guruba hitap ettiği için , çok sevilen bir oyun halini almıştır.

Basketbol Çemberi

Günümüz modern dünyasında, oldukça popüler olan ve çok büyük bir spor dalı olan basketbol, çok uzun süredir dünya genelinde var olan bir spor dalıdır. Ülkemizde de son birkaç yıldır basketbol alanında yaşanan başarılar ile yine çok yaygın ve popüler bir spor haline gelen basketbol, 1893 senesinde ilk adımlarının atılması ile birlikte insanların yaşamına girdi.

İlk kez 1936 yılında olimpiyatlarda yer alması ile de dünya genelinde uluslararası bir statü kazanmıştır. O tarihten bu yana dünyanın en popüler spor dalları arasında yer alan basketbol spor dalında, iki takım karşı takımın potasına sayı atmak üzere mücadele ediyorlar. Bu noktada da basketbol oyun kuralları çerçevesinde standart basketbol potası boyutları bulunuyor.

Günümüzde ülkemizde de gerçekleştirilmekte olan yatırımlar çerçevesinde basketbol çemberi konusunda geniş bir ihtiyaç oluşuyor. Her geçen gün gelişmekte olan modern dünyamızda artık bu alanda profesyonel düzeyde hizmetler sunuluyor. Bu kapsamda bir basketbol maçı için en önemli unsurlardan birisi olması nedeniyle, ihtiyaçta ülkemizde oldukça yüksek orandadır.

Uluslararası boyutta belirlenmiş olan basketbol çemberi yapı ve boyutlarına uygun olarak FIBA Türkiye distribütörü olarak kaliteli ve modern hizmetler sunuluyor. Bu sayede ülkemizde FIBA kurallarına uygun olan çok daha geniş kapsamlı basketbol tesis ve sahaları oluşturulabilmektedir. Bu durumda ülkemizin basketbol alanında çok daha profesyonel bir boyuta erişerek, çok daha yetenekli ve sağlıklı genç nesiller yetiştirebilmesi konusunda yardımcı oluyor.

BASKETBOL POTASI

Basketbol bir çoğumuzun bildiği üzere 5’er kişilik 2 takım şeklinde oynanan ve 24*15 metre civarında tahta bir zemin üzerinde oynanan , dünya çapında da çok sevilen bir oyundur. Bu oyun Avrupa ‘ da ilk denemesini bir jimnastik salonunda Fransa’nın Paris kentinde 1893 yılında yapmıştır. Oyun kısa süre içerisinde avrupaya yayılmıştır.
Bu yayılmanın en büyük sebebi Amerika’lı askerler olmuştur. Kısa süre içerisinde oyun dünya çapına yayıldığından , takımlar arası müsabakalar düzenlenerek , dünya şampiyonları kurulmuştur. Oyun kuruluş tarihinden bu yana bir çok değişiklik göstermiştir. Zaman içerisinde gelişen bu oyunda örneğin ; basket potası boyu hiç yokken , günümüzde 3.05 metre boyuna getirilmiştir. Ve yine basketbol potası için , arkasına bir paravan konulup ve çember iple kaplanmıştır.
Basketbol potası resmi müsabakalar dışında çeşitli boyutlarda bulunabilir. Her oyun içerisinde belli başlı kurallar bulunduğu gibi , basketbolda da kurallar vardır. Bu kurallar , diğer oyunlara göre biraz daha fazladır . Bir kaç tanesini şu şekilde sıralayabiliriz ; Oyun 3 hakem ile yönetilir. Oyunda sınırsız kişi değiştirme hakkı vardır. Faul hakkını doldurmamış her oyuncu oyundan çıktıktan sonra , tekrar oyuna dahil edilmek istenirse , dahil edilebilir. Her oyuncunun toplamda 5 faul yapabilme hakkı vardır. Fakat bireysel yapılan fauller takımı da etkiler.

BASKETBOL POTASI

Basketbol , dünya çapında ve ülkemizde de sıkça oynanan bir oyundur. Bu oyun 5’er kişilik 2 takım şeklinde toplam 10 oyuncu ile oynanan bir oyundur. Oyun içerisinde belli başlı kurallar bulunmakla birlikte oyunun genel seyri yani sayı sistemi ,3.05 metre uzunluğundaki basket potası denen uzun direkli bir çemberden topu geçirerek gerçekleşir. Basketbol potası elbette ki , herkes uzun boylu olmadığından değişebilir.
Basketbol oynu 1891 yılında James Naismith’in tlahiotenie oyunundan esinlenerek ürettiği düşünülmüştür ve ilk olarak bu tarihte oynatılmıştır. Bu oyun resmi müsabakalarda genel olarak kapalı salonlarda oynatılsa da açık havala sahalarda da oynanabilir. Oyun sahası yine resmi müsabakalarda tahta bir zemin ile kaplanır. Bu tahta zemin dikdörtgen biçimindedir. Net bir rakam olmasa da bu dikdörtgenin en ideal boyu 28 metre x 15 metre civarındadır.
Potadan geçen top basketbol potası ile atış uzaklığına göre 1 , 2 ve 3 puan kazandırmaktadır. Bu oyunun bir kaç kuralını şu şekilde sıralayabiliriz. Her takım sınırsız oyuncu değişikliği hakkına sahiptir. Oyun 4 periyottan oluşur ve her periyot 10’ar dakikadır. Oyun içerisinde 1 baş hakem ve 2 yardımcı hakem vardır. 5 faul yapan oyuncu , oyundan atılır. 2 devreden oluşan bu oyunda her devrede saha değişimi yapılır. Saha seçimi öncelikle misafir takıma verilir.

BASKETBOL POTASI

Bilindiği üzere basketbol oyunu , dünya çapında en çok oynanan ve her yaştan guruba hitap eden bir oyundur. Bu oyun 1891 yılında keşfedilmiş ve o tarihden bu yana bir çok değişikliğe uğramış bir oyundur. Örneğin ; oyun içerisinde basket potası bulunmaktadır.
Bu pota oyunun çıktığı tarihlerde kısa bir direk ile bağlansa da günümüzde ki basketbol potası 3.05 metre uzunluğundadır.Basketbol keşfedildiği ilk dönemlerde , Fransa ve uzak doğu ülkeleri tarafından pek sıcak karşılanmayan bir oyun olmuştur fakat Amerika kıtasında hızla yayılmış ve en çok sevilip en çok oynanan oyunlar arasına girmiştir. Oyun tüm oyunlarda olduğu gibi , bir takım kurallardan oluşmuştur. Örneğin ; ceza alanından atılan ve basketbol potası içerisine girdirilen top , çemberin içerisinden topu geçiren takıma 1 puan vermektedir. Bu durum , potadan uzaklaştıkça 3 puana kadar çıkmaktadır. Oyun 3 hakem tarafından yönetilmektedir. 1 baş hakem ve 2 adet yardımcı hakem oyunu yönetir. Oyun içerisinde hakem tarafından bir oyuncunun 5 defa faul yaptığı belirlenirse , oyuncu oyundan atılır. Her takımın sınırsız , oyuncu değişikliği hakkı vardır. Basketbolun oynandığı alan ise , yani saha ölçüleri dünya literatüründe net bir ölçü ile belirlenmemekle birlikte , en ideal ölçülerin 28 X 15 metre olduğu kabul görmektedir.

BASKETBOL POTASI

Basketbol beş kişiden oluşan elle ve topla oynanan Basket potası denilen çemberden geçirilerek takımına sayı kazandıran bir spor dalıdır. Basketbolun Türkçe karşılığı tam olarak Sepet topudur. Basketbolu 1891 yılında James Naismith bulmuştur. İlk olarak her takım yedi kişilik oyunculardan oluşmaktaydı zamanla bu sayı Beşe düşmüştür. Bu spor ilk olarak gençlerin büyük beğenisini kazanmıştır. Daha sonra büyük bir hızla gelişerek dünyanın en önemli spor dalları arasındaki yerini almıştır. Basketbol ilk olarak Avrupa da 1893 yılında Fransa’nın Paris kentinde denenmiştir.
1935 yılından itibaren bu spor artık uluslararası alanda oynanmaya başlamıştır ve bu turnuvalar her 2 yılda bir yapılmaktadır.Basketbolun araçlarından en önemlisi top ve
Basket potasıdır. Basketbol topu futbol topu, voleybol topu gibi diğer spor dallarının toplarına oranla nispeten daha ağırdır. Basketbol potasının bir takım özellikleri bulunmaktadır. Öncelikle bir basketbol potası panya denilen özel bir tahtadan üretilmektedir. Basketbol potasının çemberinin çapı 45 cm, zemine olan uzaklığı ise 3,05 cm olmalıdır.
Basketbol karşılaşmalarında 3 hakem görev yapar. Saha seçme konusunda öncelik Misafir takıma aittir. Saha değişikliği 2. Devrede yapılır. Oyun 4 dönemden oluşmaktadır. Her bir dönem 10 dakikadır. Hücuma çıkan takım kendi sahasını 8 saniye içinde geçmelidir. 24 saniyede ise atağını kesinlikle sonlandırmak zorundadır. Bu sürelerin dışına çıkıldığında top karşı tarafa geçmektedir.

BASKETBOL POTASI

Basketbol 5 kişilik iki takım halinde el ile oynanan bir oyundur. Bu oyunun en önemli objesi şüphesiz basketbol potalarıdır. Basket potası , oyunun üretilişinden bu yana bir çok değişikliğe uğramıştır. Bu yazımızı basketbol potası hakkında yazacağız.
Hepimizin bildiği üzere , basketbol potası ; üzerinde bir çember bulundurur ve rakip takıp potaya olan uzaklığına göre basket topunu pota üzerindeki çemberden geçirdiğinde 1 , 2 ya da 3 puan kazanır. Potanın üzerinde bulundan çemberin çapı 45 cm ve bağlı olduğu direk ise 3.05 cm uzunluğundadır. Çebmber panya adı verilen demir , tahta , sac gibi malzemelerden yapılmış 105 x 180 cm ebatındaki objenin önüne tutturulmuştur.
Günümüz de bir çok firma , kullanım şekline göre basketbol potası üretimi yapmaktadır. Bunlardan bir kaçı , duvara monte edilen, tavana monte edilen , seyyar potalar şeklindedir. Basketbol çocuk gelişimine oldukça katkı sağladığı için ülkemizde de çocukların oynaması için , ailerler seyyar potalardan satın almak isteyebiliyorlar. Alınan bu potalar , üreticiye , üretim maddesine , boyutlarına göre farklı fiyatlar ile size sunulacaktır. Sadece amatör bir pota almak istiyorsanız 300 Tl civarındadır. Fakat profesyonel ve kaliteli malzemeden yapılmış bir şey istiyorsanız , yaklaşık olarak 3000 TL ile 10.000 TL arasında değişebilir.

BASKETBOL POTASI

Basketbol elle ve topla oynanan bir spor dalıdır. Bu spor Amerikalı bir beden öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891 yılında keşfedilmiştir. James Naismith’in bu sporu Kızılderililerin bir oyunundan esinlendiği tahmin edilmektedir. Basketbol dünyada en çok ilgi gören spor dalları arasındadır. Özellikle Amerikalılar bu spora karşı büyük sempati beslemişler. Hatta bu sporu milli bir spor olarak görmüşlerdir. Bu yeni oyuna Dr.Naismith tarafından sepet topu anlamına gelen Basketbol kelimesi verilmiştir. Özellikle Birinci dünya savaşından sonra tüm dünya bu sporla tanışmaya başlamıştır.
Basketbol ilk ortaya çıktığında 7 kişilik oyuncularla oynanıyordu. Bu sayı zamanla Beşe düşürülmüştür. Basketbolun en önemli malzemelerinden biride basket potasıdır. Basket potasının bazı önemli özellikleri vardır. Öncelikle basketbol potasının çember çapı 45 cm olmalı zeminle arasındaki fark 3.05 cm olmalıdır. Bunun yanında panya denilen özel tahtadan yapılmalıdır. Basketbol potasının rengi de mutlaka turuncu olmalıdır.
Basketbol maçları Üç hakem tarafından yönetilmelidir. Sahayı seçme konusunda öncelik misafir takıma verilir. Saha değişimi 2.devrede olur. Bu oyun toplam dört periyottan oluşur. Her periyot on dakikadır. Her takım beş oyuncudan oluşmaktadır ve takımlar dilediği kadar oyuncu değişikliği yapabilirler. Bir oyuncu 5 kez faul yaptığı takdirde oyun dışı kalır ve bir daha oyuna giremez. Ayrıca atağa çıkan takım kendi sahasını en geç 8 saniyede geçmeli 24 saniyede de atağı bitirmelidir.