Etiket arşivi: basketbol potası

basketbol potası çemberi kırılma tesi

IMG_5167 IMG_5166 IMG_5165 IMG_5164 IMG_5163

basketbol potası çemberi kırılma tesi

basketbol potası çemberi kırılma tesi

IMG_5159 IMG_5158   Basketbol potası kırma testi

 

basketbol potası çemberi TSE’nin Fiba Kurallarına göre testlere tabi tuttuktan sonra ürünlerimiz belgelendirilmektedir. bizler 3,5 ton yük uyguladığımızda çemberimiz ne olacak diye görmek için basketbol çemberini 3,5 ton yük uygulayarak ürünlerimizdeki dayanıklılığı test ettik

basketbol potası çemberi test sonucunda ürünümüz 3,5 ton yükte sade şekil bozukluğu meydana geldiği test edilmiş oldu, test sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz aldığınız basketbol potası TSE belgeli ise asla kırılmaz..

basketbol potası

basketbol potası imalatı dışarıda gözüktüğü kadar basit değildir sebebine gelince nasıl bugün evinizin kaç katlı olacağına kolonların ve kirişlerin ne olacağına kafanıza göre karar verip yapamıyorsanız basketbol potası’da aynıdır çünkü her bir ürünün statik hesabı vardır eğer bu kadar kolay olsaydı ülkemizde basketbol potası kazalarından bir çok kişi yaralanmaz veya hayatını kaybetmizdi google’da arama yaptığınızda basketbol potası kazalarını ne kadar fazla olduğunu sizlerde göreceksiniz bu nedenle alacağınız ürünü bu işi sertifikalı yapan firmalardan almanızı tavsiye ederiz.

basketbol potası nasıl yapılır

basketbol potası nasıl yapıldığını öğrenmek için fiba standartlarına çok iyi bilmeniz gerekmektedir. aksi takdirde bir basketbol potası yapayım derken kendi çocuğunuzun veya başkasının çocuğunun yaralanmasını veya sakatlanmasına sebebiyet verebilirsiniz bu nedenle standartlara hakim olmanızla birlikte basketbol potasının deney ve testlere tabi tutulması gerekirki nasıl bir ürün yaptığınız ortaya çıksın yoksa bana göre uygun demek ne kadar doğrudur bu tartışılır

Basketbol Potası

Basketbol potası üretiminde önde gelen firmalar üretimde sergiledikleri performanslarla müşterilerinin memnuniyetini kazanıyor. Beklentileri her daim odak noktası olarak kabul eden işletmeler yeni ürünler oluşturarak kaliteli ürünler hazırlıyorlar. Bu sayede hem müşterilerinin memnuniyetini kazanıyor hem de spor ekipmanları konusunda başarılı bir ticari gelecek hedefliyorlar. Kaliteli ürün hazırlama konusunda öncelikli hedef müşteri beklentileri olan bu firmalar çalışanlarına bu anlamda rahat çalışabilecekleri ortamları hazırlıyorlar. Personelinin çalışma ortamının rahatlığının onların verimini arttıracağını bilerek hareket ediyorlar. Bir başka hedef olarak yapılanların kalitesini düşürmeden üretime devam etmekken diğer yandan yenilikçi hareket etmeye çalışmaktır. Basketbol potası konusunda ve diğer ekipmanların üretiminde yönetim ve çalışanlar bir bütün halinde hareket ettiklerinde oldukça başarılı bir iş ortaya koymaktadır. Memnuniyet prensibi bu tür firmalar için çok önemli bir detaydır. Gelişen teknolojinin verdiği avantajla basket potasında hidrolik sisteme sahip potaların üretiminde oldukça iyi verim alınmaktadır. Firmaların bu teknolojileri takip ederek üretim anlayışlarına benimsettiğinde oldukça kaliteli ürünler ortaya çıkmaktadır. Kullanım kolaylığı açısından da oldukça rahat olan bu potalar sadece bir kişi tarafından basit bir şekilde kurulup katlanabilmektedir. Dayanıklılık açısından da diğer potalara oranla daha sağlıklı olan bu pota 105 kilograma kadar esneme bile yapmayacak derecede sağlamdır. Filenin takıldığı kancalar çembere kaynaklandığından kopma ihtimali zordur. Panyaların seçiminde müşterilerine bilgilendirme yapan firmalar onların en doğru seçimi yapmasına yardımcı olmaktadır.

Basketbol Potası

Günümüz modern dünyasının en önemli spor dallarından bir tanesi konumunda bulunan basketbol, ilk olarak 1891 senesinde Amerikalı bir beden eğitimi hocası tarafından bulunmuştur. O tarihten itibaren üzerine eklenen yeni kural ve teknikler ile gelişimini sürdüren basketbol günümüz modern dünyasındaki şu anki halini almıştır.

Gelişen modern dünyamızda insanlara sunulan basketbol olanakları ile de çok daha yaygın bir hale getirilmekte olan basketbol sporu, ülkemiz genelinde de oldukça popüler olan bir spor dalıdır. Başarılı takımlardan oluşan bir basketbol liginin ve takımlarının olması sayesinde artık ülkemizde basketbol yatırımları çok daha yaygın bir hale getirilmektedir. Özellikle de basketbol sahalarının en temel parçaları olan basket potası çok büyük bir önem arz ediyor.

Uluslar arası standart ve otoriteler tarafından gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde profesyonel düzeyde basketbol potası konusunda belir bir standart getirilmiştir. Bu sayede de basketbol sahaları üzerinde bir düzen getirilmesi sağlanmıştır. Gelişen modern dünyamızda bulunan basketbol liglerinin kesinlikle modern bir standarda uygun olması amacı taşınmaktadır.

Bu neden ile de ülkemizde yapılacak basketbol tesis yatırımlarının da bu doğrultu da yapılmaya özen gösterilmesi büyük önem arz ediyor. Bu kapsama uygun olan basket potası tasarımları ve uygun fiyat seçenekleriyle, yapılan basketbol tesissi yatırımlarının uluslar arası bir standart kazanabilmesi sağlanabilmektedir. Bu sayede de çok daha modern ve çok daha kaliteli basketbol tesisleri oluşturulabilmektedir.

Basketbol Potası

Basketbol günümüz modern dünyasının en popüler spor dallarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Dünya genelinde var olan pek çok basketbol liginde birbirinden başarılı takımlar arasında gerçekleşmekte olan büyük ve çekişmeli mücadeleler, günümüz basketbol severlerin büyük bir keyif veren seyir olanağı sunuyor.

Özellikle günümüz modern dünyasının basketbol sistem ve olanakları sayesinde çok daha kaliteli ve çok daha hızlı bir basketbol şovu, insanlara aktarılabilmektedir. Bu noktada da dünya genelinde gerçekleştirilmekte olan yatırımlar sayesinde artık insanlar basketbol’u izlemek ile kalmayarak, kendileri de çok rahat ve kolay bir şekilde basketbol sporunu icar edebilme olanağına sahip oluyor.

Profesyonel düzeyde olacak şekilde tasarlanan basketbol sahalarında kullanılmakta olan uluslar arası profesyonel basketbol standartlarına uygun basketbol potası sayesinde daha gerçekçi ve daha kaliteli bir basketbol deneyimi sunuyor. Bu sayede basketbol tutkunları, basketbol sporunun gerçek keyfine en kolay şekilde varabilme olanağına sahip olabiliyor.

Ülkemizde uluslar arası düzeyde belirlenmiş olan standartlar çerçevesinde basketbol potası fiyatları konusunda geniş seçenekler sunuluyor. Daha profesyonel basketbol sahaları için ihtiyaç duyulan kalitede ve standartlarda pota tasarımları gerçekleştirilerek, basketbola katkı sağlanabiliyor.

Basketbolun ülkemizde çok daha yaygın bir spor dalı haline gelmesi ve çok daha popüler olması konusunda yapılacak yatırımlarda destek olmak amacıyla ve ülkemizdeki basketbol sporunun gelişimini belirli bir standardın üzerine çekebilmek amacı ile basketbol potası açısından geniş olanaklar sunuluyor.

BASKETBOL POTASI

800 kilo ağırlığı bulunan basketbol potası TSE standartları tarafından belirleniyor. Basketbol oyununda top ile basket arasında bulunan bu çemberin detayları oldukça önemlidir. Çemberin çap kısmı 45 santimetre şeklinde üretime geçiyor. Ayrıca daha da önemlisi pota yerinin dikilmesi boyu 1,20 metredir. Dahası yerden tam yükseklik ölçüsü 3,05 metre şeklinde belirlenmesi standartlara uygun olmasını gösteriyor. TSE çapından, yüksekliğini ve sağlamlığına kadar son derece dikkatlidir.
TSE ve FIBA karşılaştırıldığı zaman aynı standartların belirlendiği ortaya çıkıyor. EN-1270 numarası standartların birbiri ile örtüşmesini gösteriyor. Bunun için ülkemizde üretilen potalar FIBA ile aynı şekilde tasarlanıyor. Esnek ve sağlam yapısı olması potaların fileleri akrilik ve fiber şeklinde üretilmesi son derece önemlidir. Oyun sırasında tüm detayları en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanan potaların renkleri her zaman turuncudur. Esnek ve sabit çembere yer verilen potalar üretiminde sınır tanımıyor. NBA tarzında olan potalar Hidrolik bir şekilde katlanmaktadır. Çemberin mesafesi 245 ve 325 santimetre şeklinde belirlenmiştir.
Basket potası daima kapalı salonlar için üretilen 800 kilo ağırlığındaki potalar giderek kalitesini yükseltiyor. Bu yüzden dünya standartları ile aynı yerde durmakta ve oldukça önemlidir. Tek bir adet direği olan potanın 4 tane inç borudan üretilmesi gerekiyor. Hiçbir şekilde çok ağır olması değil her zaman esnek bir yapıda üretilmesi gerekiyor. Potanın ağır olması sağlam olacağı anlamını kesinlikle taşımıyor.

BASKETBOL POTASI

Basketbol oyununda kullanılan potanın her ayrıntısı son derece titiz bir şekilde hazırlanmaktadır. Basketbol potası, basket atılırken top arasında yer alan çemberdir. Direnci, esnek olması ve sağlamlığı açısından son derece önemlidir. Pota çemberinin çapı 45 santimetre olarak belirlenmektedir. 1,20 metre ise; saha kısmına girilen alandır. Yerden yüksekliği ise; her zaman 3,05 metre şeklindedir. Potanın ayakta durmasını sağlayan panyadır. Panya, 105 ve 108 santimetre ölçülerde üretiliyor. Filesi her zaman akrilik ve fiber şeklinde yapılmaktadır.

Smaç yapıldığı sırada yani basket atıldığında çember kısmına yüklenilmesi dolayısı ile he zaman esnemesi gerekiyor. Bundan dolayı 2 tane yay vardır. File kısmını daima tutan bir esnekliği vardır. Potada esnek ve sabit olmak üzere iki ayrı çember yer alırken rengi turuncudur. FIBA standartlarına uygun bir şekilde üretilmektedir. Direğinden, filesine kadar tüm ayrıntılar TSE standartlarında aynı şekildedir. TSE ve FIBA EN-1270 olarak kullanımı ortaktır. Hidrolik katlaması olan NBA basketbol potası üretimine yer veriliyor. Şase alanında çemberin mesafesi daima 325 ve 245 santimetredir. Pota tam olarak 800 kilo ağırlığında bulunuyor.
Basket potası üretimi filesinin sağlamlığı, esnekliği, direğinin güçlü bir şekilde üretilmesine kadar dikkatli olarak tasarlanıyor. Filesinin esnekliğine ve tutucusuna kadar çizilmiş bir standart vardır. Potanın her zaman esnek olması gerekiyor. Pota TSE standartlarınca belirlenerek tasarlanmakta ve daha sonra üretime geçilmektedir.

Basketbol Potası

Basketbolun saha boyutları futbol sahalarına göre küçüktür. Basketbolda oyunun saha kenarı yedek kulübesi de dahil en az iki metre aralıklı olmalıdır. Bu sayede oyuncular maç sırasında hiçbir engele takılmaz rahat bir performans sergilerler. Basketbolda sahanın zemini düz olmalı eğim, çukur, çökelti ya da engel olmamalıdır. Saha dikdörtgen bir şekilde yapılmalıdır. Zeminin sert bir yapıda olması topun sekmesinde bir sıkıntı oluşturmadan akışın gerçekleşmesini sağlamaktadır. Sahanın kenar çizgilerinin haricinde sahayı uzun kenarlardan ortalayarak ikiye ayıran bir çizgi vardır ve bu çizginin tam ortasında orta yuvarlak olarak bilinen daire şeklinde bir çizgi vardır. Kısa kenarları karşılıklı ortalayacak şekilde iki basketbol potası bulunmaktadır. Bu potalar saha kenar çizgisinden bir metre yirmi santim içerde bulunur. Basket potasını zemine yapıştıran direk saha kenar çizgisinin dışında bulunmaktadır. Panyası 180×120 cm ebatlarında bir levhadan oluşmaktadır. Basket potasında bulunan çember yerden 3,05 metre yüksek olmalıdır. Çember turuncu renkte olmalıyken filesi beyaz renkte olmalıdır. Basketbol potasında bulunan çember belirlenen standart ölçülere göre kırk beş santimetre çapında olmalıdır. Saha ölçüleri 26×14 metre olarak yapılabilir duruma göre değişik ölçülerde de sahalar yapılmaktadır. Basketbolun oynandığı topun çevresi 75 cm civarında olmakla beraber değişik ebatlarda bulunmaktadır. Topun altı yüz gram üzerinde bir ağırlığı bulunmaktadır. Üç sayı çizgisi ile basketbol çemberi arasındaki uzaklık 6,75 metre kadardır.

BASKETBOL POTASI

Basketbol bir çoğumuzun bildiği üzere 5’er kişilik iki takım arasında ve el ile oynanan bir spordur. Bu spor 1981 çıkış yılından itibaren çok sevilen bir oyun halini almıştır. Çıkış tarihinden bu yana basketbolda eksiklikler fark edilmiş ve yeni kurallar getirilerek bu oyun oluşturulmuştur. Çok yakın tarihlerde dahi kurallar arasında bir takım değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Örneğin ; basket potası , başta çok kısa olduğundan dolayı , bir eksiklik azletmiştir.
Sonuç olarak günümüzde ki basketbol potası 3.05 metre ye ulaşmıştır. Yine basketbol zemini resmi müsabakalarda tahta parkelerle kaplanıp diktörtgen bir alan içerisinde oynanmaktadır. Bu diktörtgen zemin , resmi müsabakalarda dahi , kesin bir uzunluk bildirmemekle beraber , en ideal dikdörtgen boyu 28 metre X 15 metre olarak belirlenmiştir.
Oyun sayı sistemi 1 , 2 ve 3 ‘lük atışlar olarak değişmektedir. Bu atışlar , yapılan atışın basketbol potası ile olan uzaklığa göre belirlenmektedir. 75-78 cm çevresi bulunan basketbol topu çember içerisinden geçtiği andan itibaren sayı olarak değerlendirilmektedir. Günümüz de bu oyun üzerine dünya çapında müsabakalar düzenlenmektedir. 1 baş hakem ve 2 yardımcı hakemin yönettiği bu oyunda bir çok kural mevcuttur. Bu oyun James Naismith tarafından üretilmiştir. Oyunun üretildiği tarihlerde , Fransa’da beğenilmemesine rağmen çok kısa bir süre içerisinde Amerika kıtasında bir tutku halini aldı.