BASKETBOL POTASI

Basketbol , çocukların bedensel gelişimine katkı sağlayan bir oyundur. Bu oyun genel olarak , tahta ve diktörtgen bir zemin üzerinde oynanmaktadır. Yalnız müsaait bir alana sahip olanlar , evlerinde de bir basket potası satın alarak çocuklarının basketbol oynamalarını sağlayabilirler. Bu oyunun bir çok tarihi süreci içerisinde bir çok değişikliğe uğramıştır. Örneğin ; günümüz de 3.05 metre uzunluğu olan basketbol potası bu oyunun çıktığı tarihlerde daha kısa ve herkesin boyunun yetişeceği bir biçimdeydi.
Zamanla dünya çapında sevilen ve sıkça oynanan bir oyun olmsıyla birlikte oyun içerisinde değiştirilmesi gereken bir çok durum tespit edildi. Son olarak basketbol günümüzde ki halini aldı. Eğer siz de çocuğunuzun basketbol aracılığı ile bedensel gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız ve yeterli bir alana sahipseniz , basketbol potası satışı yapan bir çok yer bulunmaktadır. Çok uygun fiyatlar dahilinde bu potalardan çocuğunuzun boyuna en uygun olanı seçip bu katkıyı sunabilirsiniz. Resmi müsabakalarda basketbol 3 hakem tarafından yönetilse de başlangıç aşamasında , çocuğunuzun oyunu öğrenmesi için hakeme ihtiyaç yoktur. Halk arasında basketbol boy uzatan bir oyun olarak bilinmektedir.
Boyun uzunluğu %70 civarında ırsi olsa da yapılan araştırmalarca gerçekten de basketbolun boy uzunluğuna beslenme ile birlikte %30 civarında katkı sağladığı ispatlanmıştır. Yine basketbol dünya çapında her yaştan guruba hitap ettiği için , çok sevilen bir oyun halini almıştır.