Etiket arşivi: voleybol direği

Voleybol Direği

KOD VOLEYBOL MALZEMELERİ Açıklama
VL – 2101 Voleybol Direği Voleybol Dikmesi Sabit Gerdirmeli
VL – 2102 Voleybol Direği Voleybol Dikmesi Kriko Sistemli Sabit
VL – 2103 Voleybol Direği Voleybol Dikmesi Kriko Sistemli Mapalı
VL – 2104 Voleybol Direği Voleybol Dikmesi Kızaklı, Yükseklik Ayarlı, İthal Krikolu
VL – 2105 Voleybol Direği Voleybol Dikmesi Alüminyum Yük.Ayarlı, İthal Krikolu
VL – 2106 Voleybol Direği Voleybol Dikmesi Alüminyum Set
VL – 2107 Voleybol Direği Voleybol Dikmesi – Teleskopik Sistem
VL – 2108 Voleybol Direği Voleybol Duvar Aparatı
VL – 2109 Voleybol Direği Voleybol Anteni İthal Fiber, Özel Bantlı
VL – 2110 Voleybol Direği Voleybol Hakem Standı
VL – 2111 Voleybol Direği Voleybol Hakem Standı Yanları Döşemeli
VL – 2112 Voleybol Direği Voleybol Hakem Standı  Yükseklik  Ayarlı Metal
VL – 2113 Voleybol Direği Voleybol Dikmesi Ağırlığı Seyyar
VL – 2114 Voleybol Direği Voleybol Direği Koruma Kılıfı

Voleybol Direği

Spor yapmak hem vücudunuzu fiziksel anlamda geliştirir hem de zihninizin daha açık olmasına yardımcı olur. Bu yüzden spor yapmak oldukça büyük bir ayrıcalıktır. Ülkemizde pek çok spor dalı mevcuttur ve hepsine gereken ilgi yeterince verilmektedir. Oldukça fazla oyuncuya sahip olan spor dallarından biriside voleyboldur. Voleybolun çok sevilmesindeki ana neden diğer sporlara göre biraz daha kolay olmasıdır. Özellikle bayan sporcular bu spora karşı biraz daha fazla ilgi duymaktadır. Hangi sporla ilgilenirseniz ilgilenin o spora ait eşyalarınızın iyi olması gerekir. Bu anlamda özellikle spor için hizmet veren firmaların spor ekipmanları tam olmalıdır. Voleybol oynanacak sahada kuşkusuz olmazsa olmazlardan biriside voleybol direği ürünüdür.
Voleybol direği her şeyden önce sağlam olmalıdır. Çünkü sporun her evresinde çeşitli kazaların oluşması muhtemeldir. Fakat bu kazaların olma oranı kaliteli ürünler kullandıkça azalmaktadır. Dolayısı ile bu konuda dikkatli olmak ve doğru ekipmanları kullanmak çok önemlidir. Eğer kaliteli ürün kullanırsanız bu kazalar ile karşılaşmazsınız. Seyyar voleybol direkleri şu sıralar en çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Çünkü bu direklerin kullanım alanı çok fazladır. En basit haliyle bu direkler hem tenis hem de voleybol için kullanılabilmektedir. Bu sayede firma sahibi daha az para harcayarak daha fazla imkândan yararlanmış olur. Bu tarz ürünlerin kalitelisini ve uygun fiyatlı olanını almak istiyorsanız adenspor.com size her açıdan yardımcı olacaktır.

VOLEYBOL DİREĞİ

İnternet uzun zamanlardan beri kullanılan ancak kısa süre içerisinde gelişim gösteren bir bağlantıdır. Üzerinden ticaret yapmanızın da mümkün olduğu interneti her zaman kullanarak dilediğiniz ürünleri alabilirsiniz. Bu ürünler arasından spor ürünlerini tercih etme avantajınızda bulunuyor. Spor dalları oynanırken birçok alana malzeme gerekebilir. Voleybol eğitim alanlarında, okullarda ve kurumlarda her zaman bulunan bir spor türüdür. Voleybol oynayan kişi sayısının çok olması farklı alanlara yayılmasına sebep olmuştur.

Voleybol oynarken herhangi bir malzemeye ihtiyaç duymayabilirsiniz fakat voleybol öğrenirken ve maç yaparken mutlaka fileye ihtiyaç duyulur. Filenin kurallara göre belirli yükseklikte yer alması için iki adet kaliteli direğe ihtiyaç vardır. Direkler birçok alandan satın alınabileceği gibi internet üzerinden de güvenli biçimde satın alınır. Voleybol direği fiyatı her zaman model ve kalitesine göre farklılık gösterecektir. Birden fazla çeşitlerde hizmete sunulan direklerin voleybol direği fiyatı kategorisini merak ediyorsanız internet üzerinden araştırma yapmadan Aden Spor bölümünden yararlanabilirsiniz.

İnternette sunulan ekipmanlar dışarıda satılan fiyattan daha uygun satılır ve kalitesi konusunda herhangi bir problem yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Birçok malzeme ve voleybol direkleri için www.adenspor.com adresini ziyaret ederek gerekli bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz. Birçok voleybol malzemesi dışında diğer spor dallarının da ürünleri bulunmaktadır. Dilediğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz sitede sizler için her zaman spor ürünleri bulundurulacaktır. Ayrıca iletişim adresine giderek yetkili kişilerle ulaşmanız da mümkündür.

Voleybol direği

Voleybol direği modellerimiz

Sabit voleybol direği
Sabit krikolu voleybol direği
Mapalı sabit voleybol direği
Seyyar voleybol direği
Flanşlı voleybol direği
Yükseklik ayarlı voleybol direği
Yükseklik ayarlı Alüminyum voleybol direği
Teleskopik voleybol direği

Voleybol Direği

İnsanlar tarih boyunca çeşitli eğlence aracı arayışları ya da spor yapma isteği ile farklı spor dalları geliştirmiş ve dünya genelinde uygulamaya koymuştur. Voleybol spor dalı da bunlardan bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Tarihte ilk kez 1895 senesinde bir kapalı spor salonu oyunu olarak oynanmaya başlanmıştır.
Amerika’da çok popüler olmasının ardından 1.dünya savaşı sırasında Amerikan askerleri tarafından Avrupa’ya taşınmış ve 1940’lara gelindiğinde uluslararası düzeyde bir birliği oluşturularak FIVB kurulmuştur. Altı oyuncudan oluşan iki takım arasında bir filenin iki tarafından gerçekleştirilen spor müsabakası olarak kısaca tanımlanabilmekte olan voleybol spor dalı için özellikle filenin bağlı bulunduğu voleybol direği çok büyük bir önem arz etmektedir.
Bu neden dolayısı ile de kesinlikle kaliteli, sağlam ürünler ya da malzemeler ile yapılması gerekmektedir. Bu noktada da özellikle çok daha kaliteli ve güzel voleybol müsabakalarının oluşturabilmeleri konusunda büyük bir avantaj sağlıyor.
Günümüzde belirlenmiş olan voleybol spor dalı kurallarına uygun niteliklere sahip olan voleybol direği yapılması ve kullanılması zorunluluk durumundadır. Bu neden dolayısıyla da voleybol tesislerinde kullanılacak voleybol direkleri, kurallara uygun olması gerekmektedir. Bu noktada da özellikle hem kurallara uygun hem kaliteli hem de uygun fiyat seçenekleri ile dünya standartların voleybol tesislerinin oluşturulması için ihtiyaç duyulan kaliteli ve modern hizmet ile voleybol fileleri için gerekli olan direklerin imalatı ve satışı çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir

voleybol direği

Spor yapmak bireylere her zaman pozitif yönde puan kazandırır. Sizlerde spor yapmak istiyorsanız ve hangi daldan başlamaya karar veremiyorsanız en sevdiğiniz spor dalıyla oyunlara başlayabilir aynı zamanda formda kalabilirsiniz. Voleybol spor oyunları arasında en çok efor sarf ettiren bir türdür. Kısa alanda depar atmanız, hızlanmanız ve sürekli zıplamanız gereken bir oyunda birçok pozisyona girebilirsiniz. Voleybol oyunlarında karşılıklı rekabet her zaman üst seviyede olacaktır.

Voleybol maçları için alan kurmak isteyenler voleybol malzemeleri kategorilerinden yararlanarak gerekli ekipmanları temin edebilir. Voleybol oynamak için her biri birbirinden farklı görevlere sahip ürünler bulunur. Bu ürünler fazla olmasa bile kaliteli ve dayanıklılığı ile ön plana çıkmalıdır. Çünkü okul gibi eğitim alanlarında kullanılan ürünler devamlı değiştirmemeli uzun süreli kullanılmalıdır. Voleybol direği satın almak isteyenler öncelikle ekipmanlarını tamamlamaya başlayabilir. Voleybol sahasında düzgün zemin önemlidir. Bunun dışında en önemli ikinci ekipman filedir ve fileyi taşımak için iki adet aynı boyda ve hacimde direk gerekir. Voleybol direği aldığınız zaman file takmanız voleybol maçları oynamanıza yol açacaktır. Bu durumda gerekli tüm malzemeleri tamamlayarak voleybola hazır şekilde başlayabilirsiniz.

Voleybol en sevilen sporlar arasında bulunduğu için farklı birçok kategoride de ön plana çıkmaktadır.
Voleybol direği satın almak isteyenler internet üzerinden yararlanarak uygun fiyatlara ürünlerini bulabilir. Kaliteli ve güvenilir hizmet sunan www.adenspor.com adresinden gerekli tüm bilgilerin fazlasını bulabilirsiniz.

VOLEYBOL DİREĞİ

Spor yapmak her türlü aktiviteye katılmak ve çeşitli uygulamaların içerisinde bulunmak anlamına gelebilir. Spor yapmak için koşu, ağırlık ve benzeri durumlara girmeniz şart değildir. Spor hem eğlenerek hem de rekabet içerisinde de yapılabilir. Bu durumda çeşitli spor dallarından yararlanarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Voleybol belirli sayılar ile karşılıklı oynanan bir spordur. Voleybol elle oynanan ve elle oynanan sporlar arasından en çok tercih edileni olarak listelenir.

Voleybol öğrenim alanlarında, okullarda ve çeşitli kurumlarda oynanabilir. Ancak günümüzün bizlere sunduğu avantajlar sayesinde artık voleybol sahalarını kendimiz yaratabilirsiniz. Büyük evlerin bahçelerinde, kumsallarda ve birçok uygun alanda voleybol için gerekli malzemeler satışa sunulmuştur. Bu malzemeleri genel olarak ihtiyacı olan kurumlar temin etse bile siz bireylerin satın alması da mümkün hale getirilmiştir.
Voleybol direği fiyatları alacağınız modellere göre değişim gösterebilir. Bu durumda hangi direklerden faydalanacaksanız ve hangi boyutlarda olmasını istiyorsanız ona göre karar vermenizi öneririz.
Voleybol direği fiyatları birçok alanda değişim gösterebilir. Sizlerde internet üzerinden araştırma yaparak farklı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Voleybol oynanırken direklerin tek görevi ortada bulunan fileyi taşımaktadır. Filesiz voleybol maçı oynanamadığı için ana görevi olan cisim filedir. Voleybol file boyutları direklere göre ayarlanarak saha oluşturulabilir. Çizimlerde kolayca yapıldıktan sonra kendi sahanızı kurabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyenler her zaman www.adenspor.com adresinden yararlanabilir. Sizlerde dilediğiniz zaman sitemize göz atarak istediğiniz spor ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Voleybol Direği

DSCF3549Voleybol

Voleybol, file ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde iki takım tarafından topla oynanan bir spordur.

Oyunun amacı, topu filenin üzerinden göndererek rakip takımın oyun alanına değmesini sağlamak ve rakip takımın aynı amaca ulaşmasını ise önlemektir. Takımların topu rakip alana gönderirken topa en az bir kere kendi sahaları içinde vurulmalıdır.En fazla üç kere değebilirler blok teması ile 4 kere değme hakları vardır

Top oyuna servis ile sokulur, servisi atan oyuncu topu filenin üzerinden rakip alana gönderir. Rally, topun oyun alanına değmesi, harice gitmesi veya bir takımın hata yapmasına kadar devam eder.

Voleybolda bir rally kazanan takım bir sayı alır (Rally Sayı Sistemi). Servisi karşılayan takım rallyi kazandığında bir sayı ve servis kullanma hakkı kazanır. Hakem oyuncuların birine sarı kart verir ise oyuncunun bulunduğu takım 1 sayı ceza alır eğer servis onlarda ise servis haklarını kaybederler hakem kırmızı kart verir ise kırmızı kart yiyen o setliğine oyundan çıkar oyuncu oyundan çıkar . Ve oyuncuları saat yönünde bir pozisyona dönerler. Spor salonlarında, plajda veya çimde oynanabilir.

Voleybol iki direk arası 11 mt olup saha çizgisi genişliği 9 metredir.

Voleybol Tarihi

ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMCA) adındaki spor kulübünde çalışan beden eğitimi öğretmeni William G. Morgan tarafından tasarlandı (9 Şubat 1895). Bir kapalı alan sporu olarak 1895’te oynanmaya başlandı. Morgan, bu oyunu “mintonette” olarak adlandırmıştı; daha sonraları topa yere değmeden vurma ilkesinden (vole) yola çıkılarak “voleybol” adı önerildi ve oyun bu adla tanındı. İlk kez Morgan tarafından kaleme alınan voleybol kuralları, YMCA ile Üniversiteler Ulusal Spor Birliği (NCAA) ’ nın ortak çalışması sonunda 1916’da yeniden düzenlendi. ABD ‘de kısa sürede tutulan voleybol, I. Dünya Savaşı sırasında ABD askerleri aracılığıyla Avrupa’ya da geçti. Sporun, çeşitli ülkelerde uzun bir dönem bağımsız bir çizgide gelişmesinden sonra, 1947’de Paris’te Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) kuruldu.İlk Dünya Şampiyonası 1949 yılında erkekler, 1952’de kadınlar tarafından oynanmıştır. Günümüzde, merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan FIVB ‘ ye 140’tan fazla ülke üyedir.

Voleybolda Oyuncular ve Yerleri

Pasör: Smaçörlere top dağıtan oyuncudur. 3 numarada oynar. Oyunu asıl yönlendiren oyuncudur. Pasörün kötü pas atması halinde smaçöre daha çok görev düşer ve hücumdaki etki azalır.

Pasör Çaprazı: Pasör servise geçtiğinde öne gelen ve genellikle uzun pasla hücum eden oyuncu. 2 numara oyuncusu da denilebilir. Bu oyuncu 4-2 taktiğinde görev almaz.

Smaçör: 4 numarada oynayan ve genellikle uzun pasla hücum eden elemanlara denir. Sahada bu görevde oynayan 2 oyuncu bulunur. Birisi servise geçtiğinde diğeri (yani “çaprazı”) öne geçer, bu nedenle 4 numaradan sürekli olarak hücum yapılabilir.

Orta Oyuncu: 3 numaradan oynayan ve kısa,kurşun paslarla hucüm eden elemanlara denir. Bu görevde 2 oyuncu sahada yer alır. Birisi servise geçtiğinde diğeri (yani “çaprazı”) öne geçer, bu nedenle 3 numaralı bölge de sürekli hücum bölgesidir.

Libero: Takımın 6. oyuncusudur. Farklı renkli (genellikle takım formasının tam zıt renginde) forma giyer, diğer oyunculardan farklı olarak oyuncu listesinde adının yanında bir “L” ibaresi bulunur ve bu ibare bu oyuncunun o maç sırasında başka bir görevde kullanılamayacağını gösterir. Takımın savunma oyuncusudur. Oyun sırasında servis atılmadan önce, takımının o sırada savunmada olan oyuncularından biriyle yer değiştirebilir. Bu yer değiştirme, sahanın arka alanından gerçekleştirilir. Arka alanda parmak pas ve manşet alabilirken, topu 3 metre içinde parmak pasla alamaz. Yerine geçtiği oyuncu 4 numaraya geldiğinde ya da başka bir oyuncuyla değişmesi gerekiyorsa oyundan çıkar. Her iki durumda da oyuna tekrar girebilmesi için bir sayı beklemelidir. Servis atamaz ve 3 metre içinden hücum yapamaz. Arka alandan hucüm yapabilir, ancak zıplayamaz. 3 metre içinde hoplayabilir. Arkaya gelen topları parmakla alamaz ama alabilir de. Diğer iki oyuncuyla yer değiştirirken hakeme göz kırpmak suretiyle izin almalı koçuyla da en azından bir göz teması kurmalıdır. Farklı renkte forma giymesinin sebebi voleyboldaki estetik algı ile ilgilidir. Bazen karşı takımın formasını giyebilirler.

Voleybolda Oyuncu

Oyuncunun malzemeleri forma, şort, çorap ve spor ayakkabısıdır. Oyuncuların formaları 1’den 18’e kadar numaralandırılır.Takım kaptanının formasında, göğüs numarasının altında bir şerit olmalıdır. Diğer oyunculardan farklı renkte olan (libero oyuncuları haricinde) ve/veya kurallara uygun numarası bulunmayan formaların giyilmesi yasaktır. Oyuncular riski kendisine ait olmak kaydıyla gözlük ve lens takabilirler.

Oyunda olmayan oyuncular oyun esnasında ısınma sahasında, molalarda ve teknik molalarda kendi oyun alanlarının arkasındaki serbest bölgede topsuz olarak, set aralarında serbest bölge içinde top kullanarak ısınabilirler.

Filenin önünde bulunan üç oyuncu ön hat oyuncusudur ve 4 (ön-sol), 3 (ön-orta), 2 (ön-sağ) numaralı alanlarda dururlar.Diğer üç oyuncu geri hat oyuncusudur ve 5 (geri-sol), 6 (geri -orta), 1 (geri-sağ) numaralı alanlarda dururlar.

Voleybolda Pas Çeşitleri

Uzun Pas: Genellikle 4 ve 2 numaralı oyunculara atılan yüksek pastır.

Kurşun Pas: 4 ve 2 numara oyuncularının hücumlarını hızlandırmak amacıyla atılan, file köşelerine doğru ve fileye paralel olarak atılan pastır.

Kısa Pas: 3 numara oyuncularına atılan pastır, hızlı hücumu sağlar ve karşı takımı savunması yerine yerleşmeden yakalama amacı taşır. Yüksekliği ve zamanlamasına göre; 3 çeşidi vardır.

Erken kısa: 3 numara oyuncusu, top pasöre ulaşmadan önce hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda havada olur.

Normal kısa: 3 numara oyuncusu, top pasöre giderken hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda zıplar,topla en yüksek noktada buluşup, topa vurur.

Geç kısa: 3 numara oyuncusu, topa düşmeye başladığı noktada vurur.

Voleybolda Taktikler

4–2: İki pasör, iki smaçör ve iki orta oyuncu ile sahaya çıkılan taktiktir. Pasörler arka alanda savunma oyuncusu olarak sayılırken öne geldiklerinde pas atmakla görevlidirler. Hücum görevinin sürekli olarak iki oyuncuda olması, bu taktiğin zayıf yönüdür.

5-1: Tek pasör, iki smaçör, iki orta adamı ve bir pasör çaprazıyla sahaya çıkılan taktiktir. Pasör arka alana geçtiğinde, öncelikli olarak bir savunma oyuncusudur. Top pasöre gelirse, pasör topu karşılar ve pası atmakla yükümlü olan oyuncu pasör çaprazı olur, aksi takdirde pasör 3 metre içine kaçarak pasını atar ve yeniden savunma pozisyonunu alır. Pasörün arkada olduğu pozisyon takımın 3 oyuncusunun hücum edebildiği, dolayısıyla güçlü oldukları pozisyondur.

Modern 4-2: İki pasör, iki smaçör, iki orta adamı ile oynanır. 4-2′den farkı, pasörlük görevinin arka alanda bulunan pasöre ait olmasıdır, öne geçen pasör, pasör çaprazı gibi oynar ve takım sürekli olarak 3′lü hücum yapabilir.

Voleybol Sahası

 • Oyun alanı, 18×9 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu, oyun sahası yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m yüksekliğinde olmalıdır.
 • Oyun Sahasının Yüzeyi:

Sahanın yüzeyi düz, yatay ve yeknesak olmalıdır. Oyuncular için sakatlanmaya yol açacak herhangi bir tehlike teşkil etmemelidir. Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde oynanması yasaktır.FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında sadece tahta veya sentetik bir yüzeyin kullanılmasına izin verilir. Bu yüzey daha önce FIVB tarafından onaylanmış olmalıdır. Kapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık renkte olmalıdır. FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında çizgiler için beyaz, oyun alanı ve serbest bölge için farklı renkler kullanılmalıdır.Açık hava sahalarında drenaj amacıyla her metre için 5 mm lik bir eğime müsaade edilir. Saha çizgilerinin sert bir maddeden oluşturulması yasaktır.

 • Oyun Alanının Üzerindeki Çizgiler:

Bütün çizgiler 5 cm genişliğindedir. Çizgiler, zeminin ve diğer çizgilerin renklerinden farklı ve açık renkte olmalıdır.

 • Sınır çizgileri:

İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler. Yan ve dip çizgilerin her ikisi de oyun alanının boyutlarına dahil olarak çizilir.

 • Orta çizgi:

Orta çizginin tam ortası oyun alanını 9×9 m boyutlarında iki eşit alana böler ; bununla beraber orta çizgi kalınlığının, bütünüyle, her iki oyun alanının da sınırları içerisinde olduğu kabul edilir. Bu çizgi filenin altından iki yan çizgi arasında uzanır.

 • Hücum çizgisi:

Her oyun alanında, arka kenarı, orta çizginin tam ortasından 3 m geride çizilmiş bir hücum çizgisi, ön bölgeyi belirler.

 • Bölgeler:
 • Ön bölge:

Her oyun alanında ön bölge orta çizginin tam ortası ve hücum çizgisinin arka kenarıyla sınırlıdır. Ön bölgenin yan çizgiler dışında serbest bölgenin sonuna kadar uzandığı varsayılır.

 • Servis bölgesi:

Servis bölgesi, her dip çizginin gerisinde 9 m genişliğindeki sahadır.Bu bölgenin yan sınırları, dip çizgilerden 20 cm geriye, yan çizgilerin uzantısı olarak çizilen 15 cm uzunluğunda iki kısa çizgiyle belirlenir. Her iki kısa çizgi de servis bölgesinin genişliğine dahildir.Servis bölgesinin derinliği serbest bölgenin sonuna kadar devam eder.

 • Oyuncu değiştirme bölgesi:

Oyuncu değiştirme bölgesi, her iki hücum çizgisinin yazı hakemi masasına kadar olan uzantısı ile sınırlıdır.

 • Libero değişim bölgesi:

Libero değişim bölgesi, serbest bölgenin, takım sıraları tarafındaki bir bölümü olup, hücum çizgisi uzantısından dip çizgiye kadar olan alanla sınırlandırılmıştır.

 • Isınma sahası:

FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında ısınma sahaları yaklaşık 3x3m boyutlarında, serbest bölgenin dışında ve oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde yer alır.

 • Ceza sahası:

Yaklaşık 1×1 m boyutlarında olan ve 2 sandalye bulundurulan bir ceza sahası, her bir dip çizgi uzantısının dışında olacak şekilde, kontrol sahası içinde yer alır. Bu sahalar 5 cm genişliğinde kırmızı bir çizgiyle sınırlandırılabilirler.

 • File:

File, düşey olarak orta çizginin üstünde yer alır ve erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m yüksekliğindedir.File, 1 m genişliğinde, 9.50 ila 10 m uzunluğundadır ve 10 cm lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Anten, 1.80 m uzunluğunda ve 10 mm çapındadır. Antenlerin her birinin 80 cm lik üst kısımları filenin üzerinde devam eder. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler.

Voleybol Kuralları

Yasaklı Malzemeler:

Her hangi bir sakatlığa sebep olacak veya rakibe oranla avantaj sağlayacak her türlü eşya yasaktır.
Oyuncular gözlük veya lens takabilir ancak sorumluluk kendisine aittir.

Kaptanlar:

Kaptanlar kendi takımlarından sorumludurlar.
Maç öncesi takım cetvelini imzalar ve kurada takımını temsil eder.

Sayı Kazanmak

Bir takım 3 şekilde sayı elde edebilir.
Rakip sahanın zeminine top temas ettiği zaman
Rakip takımın bir hatası sonucu(oyun kurallarına aykırı bir davranış yapılması)
Rakip takım herhangi bir ihtar(uyarı) aldığında

Setler

Bir takım en az 2 sayı farkla 25 sayıda olduğu zaman seti kazanmış olur. 24-25 olduğu durumlarda set 2 sayı fark oluşana kadar devam eder.
3 set alan takım maçı kazanmış olur. 2-2’ lik durum eşitliğinde 5. Set oynanır. 5. Set 2 sayı farkı kuralıyla birlikte 15 sayı üzerinden oynanır.
Saha seçimi ve ilk servisi atacak takımın seçimi
Oyunun başında baş hakem tarafından kura atışı yapılır. Bu şekilde saha ve ilk servisi atacak takım belirlenir.
Kurayı kazanan takımın iki seçeneği vardır. Ya ilk servisi kullanmayı seçer yada sahayı seçer. İlk servisi kullanacak takım filede ilk ısınacak takımdır.

Oyundaki Oyuncu Sayısı

Her takımın oyunda 6 oyuncusu bulunur.

Dönüşler

Dönüşteki sıra başlangıç dizilişi ile başlanır. Set bitene kadar ve oyuncuların pozisyonları ile kontrol edilir.
Bir takım servis karşılıyorsa eğer servis atma hakkı kazanırsa o takımın oyuncuları saat yönünde bir pozisyon dönerler.

Voleybol Direği

Hangi spor olursa olsun sporun yapılacağı yerin iyi bir düzene sahip olması gerekir. Bu yüzden kullanacağınız ürünleri iyi seçmeniz oldukça önemlidir. Voleybol sporunda görsellik daha çok ön plana çıkmaktadır. Çünkü bu sporun içerisinde kendine ait bir estetik duruş vardır. Özellikle bir bayan sporu olarak da tanındığı için oyunu ilgi duyan herkesin spora bakışı biraz daha estetik olmuştur. Bu spora ait salonlarda yapılacak değişiklerin ilki kesinlikle direklerde olmalıdır. Çağ geliştikçe spor ürünleri de gelişmektedir. Şuan voleybol direği satın almak isteyen bir kişi farklı modellerde birçok ürün bulabilir. Eskiden bu kadar geniş bir ürün yelpazesi yoktu. Fakat günümüzde aradığınız ürünü çok daha rahat bulabilirsiniz.
Voleybol direği, voleybol sporu açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü sporun ana teması bu direğe bağlıdır. Eğer direkte bir sorun olursa oyun oynanamaz. Dolayısı ile alınacak olan voleybol direkleri iyi seçilmelidir. Direğin sağlam olması demek oynayanların oyundan keyif almasını, izleyenlerinde maçı daha heyecanlı izlemesini sağlar. Fileye her vuran topta sallanan bir direk hiç hoş olmayacaktır. Dolayısı sağlam ve kaliteli ürün almaya dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca bu anlamda birçok sporun yapıldığı salonlar içinde portatif direkler vardır. Açılıp kapanabilen bu direkler çok amaçlı kullanılmaktadır. Bu tarz ürünleri satın almak istediğiniz ürün hem TSE kalitesine uygun hem de uygun hem de fiyat olarak uygun olsun diyorsanız adenspor.com bu isteğinizi gerçekleştirebilir.

VOLEYBOL DİREĞİ

Spor dünyasında tercih edilen birçok dal artık ülkemizde büyük oranda gelişim göstermiştir. Farklı sporlar ajansta yayınlanmasa bile ülkemiz birçok yerde temsil edilmektedir. Ülkemizin temsil edildiği bir diğer spor dalı voleyboldur. Voleybol direkleri spor açısından birçok kası çalıştırdığı gibi elle oynanan sporlar arasında da en çok sevilenlerden bir tanesidir. Farklı birçok alanda oynayabileceğiniz voleybolu dilediğiniz alanda kendiniz oynayabilirsiniz.
Voleybolda gereken malzemeler öncelikle düzgün bir zemin, kurallara uygun top, iki adet direk ve filedir.

File voleybolda en önemli malzemelerden bir tanesi çünkü file olmadan voleybol maçı yapılamaz. Ancak voleybol oynamak için de fileye her zaman ihtiyaç yoktur. Tekrar belirtmek gerekirse maçlar için file şarttır. Voleybol direği eğitim alanlarında, okullarda mutlaka kullanılır. Çünkü farklı tarzları göstermek için fileye ihtiyaç duyulur bu durumda iki adet direğin olması şarttır. Voleybol hem bayanlar hem de baylar için uygun bir spor olduğundan her alanda oynamanız uygun görülür. Okullar ve eğitim alanları dışında kendi voleybol sahanızı yaratmak istiyorsanız hemen voleybol direği satın alarak alanınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İnternet üzerinde satılan birçok ürün dışarıda satılanlara oranla daha uygundur ve kalitesinde herhangi bir değişim söz konusu değildir.